Lesni peleti Sava Ensa predstavljajo sodobno in okolju prijazno lesno kurivo, ki je narejeno iz stisnjenega suhega mletega lesa, vključno z žagovino in lesnimi oblanci. Ti peleti veljajo za CO2 nevtralne, saj se izdelujejo iz suhega odpadnega lesa brez dodanih kemičnih primesi. Lesni odpadek se stisne pod močnim pritiskom v valje premera približno šest milimetrov in dolžine do 30 milimetrov. Peleti Sava Ensa izhajajo iz odpadnega produkta lesne industrije, zaradi česar so cenovno ugodni.
Ogrevanje s peleti Sava Ensa zagotavlja udobje in učinkovitost, primerljivo s kurilnim oljem ali plinom. Gorilnik se samodejno vklopi, deluje in izklaplja, medtem ko dozirni polž previdno dovaja pelete iz silosa v gorilnik.
Za primerjavo, kurilna vrednost dveh kilogramov peletov je enaka kurilni vrednosti enega litra kurilnega olja, kar pomeni, da je ogrevanje s peleti Sava Ensa precej cenejše kot ogrevanje s kurilnim oljem.
Zveza potrošnikov Slovenije je na testu za zimo 2019/20, pelete Sava ocenila kot najboljše v kakovostnem razredu A2. Peleti imajo certifikat ENplus A2. Imajo manj kot 0,83 % pepela.
Povezava do testa leta 2019: https://www.zps.si/testi/test-lesnih-peletov-2019-70
pakirani v vrečah: 15 kg
na paleti je: 65 vreč
s skupno težo: 975 kg
Certifikat in kontrola kakovosti palet.pdf dokument
naraven les: 100 %
bukev: 30 %
čista jelka/smreka: 70 %
kurilna vrednost: od 16,3 do 19 MJ/kg
vsebnost pepela: do 1,2 %
vsebnost vlage: <8%\
gostota: 650 kg / m3
izkoriščenost: 98,1 %
EU certifikat kakovosti (DIN 51731)
Analiza opravljena na inštitutu CATAS; Udine-Italija
Lesni peleti so enostavni za skladiščenje, saj zavzemajo malo prostora in ne potrebujejo posebnih pogojev. Pomembno je le, da so shranjeni na suhem, da preprečimo njihovo vlaženje.
Dostavo vršimo sami z lastnim kombijem z razkladalno rampo in kamionom s hidravlično roko.
Dostava z vozilom, ki je opremljeno z razkladalno rampo, je primerna le za lokacije s površino, ki je ravna in utrjena, kot so asfalt ali tlakovci. V takih primerih je možna uporaba ročnega električnega viličarja, medtem ko je vožnja po travnati ali peščeni površini neizvedljiva. Tudi pločniki ali višji robniki predstavljajo nepremostljive ovire za vožnjo z ročnim električnim viličarjem.
Dostava s hidravlično roko je primerna za lokacije, kjer je potrebno tovor odlagati na neravne ali neutrjene površine, kot so travnate ali peščene podlage, ali pa kadar je potrebno tovor dvigniti čez oviro. Hidravlična roka omogoča dvig tovora na višino med 3 in 4 metri od tal ter doseže do približno 4 do 5 metrov od vozila. Tovrstna dostava omogoča tudi premik že odložene palete na primernejšo lokacijo s pomočjo ročnega viličarja, vendar je to izvedljivo le na ravni in utrjeni površini. Pri takšnem premiku tovora z ročnim viličarjem voznik nujno potrebuje pomoč stranke.
Uporaba kurjave na lesne pelete je precej preprosta, vendar zahteva nekaj osnovnega znanja o delovanju ogrevalnega sistema in peletnih gorilnikov. Tu so osnovna navodila za uporabo kurjave na lesne pelete:
Pridobite ustrezno opremo: Za ogrevanje s peleti potrebujete primerno ogrevalno napravo, ki je zasnovana za uporabo s peleti. To lahko vključuje kaminski vložek na pelete, peč na pelete ali kotel na pelete. Prepričajte se, da je vaša naprava nameščena in vzdrževana v skladu z navodili proizvajalca.
Napolnite shranjevalni rezervoar: Večina peletnih naprav ima ločen shranjevalni rezervoar ali bunker za pelete. To je prostor, kjer bodo peleti shranjeni, preden se posujejo v gorilnik. Napolnite rezervoar s čistimi in suhimi peleti. Poskrbite, da boste uporabili pelete, primerna za vašo napravo in kurilno sezono.
Vklopite ogrevalno napravo: Sledite navodilom proizvajalca in vklopite ogrevalno napravo. Večina sodobnih naprav ima digitalni zaslon ali nadzorno ploščo, ki omogoča nadzor nad nastavitvami temperature in časa delovanja.
Nastavite temperaturo: Izberite želeno temperaturo, na katero želite ogrevati prostor. Naprava bo nato samodejno uravnavala dovod peletov in moč ogrevanja, da doseže in ohrani želeno temperaturo.
Nadzorujte napravo: Med obratovanjem redno spremljajte napravo in se prepričajte, da deluje brezhibno. Pozorno spremljajte zaslone ali indikatorje za kakršnekoli napake ali opozorila.
Redno vzdrževanje: Peletni gorilniki in ogrevalne naprave zahtevajo redno vzdrževanje, vključno s čiščenjem pepela in ostankov peletov, čiščenjem dimnih poti ter rednim pregledom in servisiranjem naprave. Upoštevajte navodila proizvajalca za vzdrževanje.
Dodajanje peletov: Ko se shranjevalni rezervoar izprazni, dodajte nove pelete. Poskrbite, da bodo peleti suhi in čisti, in upoštevajte kapaciteto rezervoarja naprave.
Izklopite napravo ob koncu sezone: Ko se ogrevalna sezona konča, izklopite napravo in izpraznite preostale pelete iz shranjevalnega rezervoarja, če je potrebno.
Varnost: Upoštevajte varnostne smernice za kurjavo na lesne pelete, vključno z ustrezno prezračevanjem prostora, poznavanjem lokacije gasilnega aparata in izklopom naprave, če opazite nenavadne pojave ali vonjave.
Pomembno je, da dosledno sledite navodilom proizvajalca svoje ogrevalne naprave, saj se lahko postopek uporabe in vzdrževanja nekoliko razlikuje glede na model in vrsto naprave. Prav tako je priporočljivo, da se obrnete na strokovnjaka za ogrevanje, ki bo izvedel namestitev in vzdrževanje naprave ter vam svetoval o najboljših praksah za uporabo lesnih peletov.